Enkaustika - co je to?

 Enkaustika. Zajímá vás, co se pod tímto slovem skrývá? Čtěte dále.

Když jsem založila e-shop s potřebami pro enkaustiku, měla jsem potřebu se pochválit rodině, přátelům i známým. A zjistila jsem, jak málo lidé o enkaustice ví. A to i ti z mého nejbližšího okolí. Faktem je, že když do vyhledávače ono cizí slovo napíšete… objeví se v každém článku, jak je tato technika stará a pomocí jakých médií a nástrojů je možné enkaustickou malbu vytvořit. Mnohem méně se hovoří o tom, že malba horkým voskem je velmi vděčnou výtvarnou technikou pro každého, kdo chce tvořit.

enkaustický obraz - 1

Určitě vám vytane na mysli, jak lidé často říkají „nezpívám, protože to neumím“ nebo „nemohu malovat, neumím to, proč bych se snažil.“

A přitom je enkaustika vhodná opravdu pro každého kdo chce relaxovat, malovat, tvořit. Není nutné malovat obrazy s konkrétní tematikou, stačí, když dovolíte, aby intuitivní kombinace barev pohladily vaši duši.

Takto pak vznikají obrazy, které s oblibou a právem nazýváme energetické. Jsou to obrazy, které dokážou vyvolat pocity klidu, pohody, ale i vnitřní síly či veselé nálady. U těchto obrazů je motiv druhořadou záležitostí, nejdůležitější jsou barvy a jejich vzájemné kombinace.

Může se stát, že uvidíte obraz plný zemitých, podzimních tónů a vy, přestože tyto barvy nemáte rádi, zjistíte, že ve vás obraz vyvolává velmi příjemné pocity a to i dlouhodobě.

Barvy nás ovlivňují, ať chceme či ne. Někdy je vnímáme intenzivněji, jindy si i velmi výrazných barev sotva povšimneme. Máme barvy oblíbené, méně oblíbené, ale i nenáviděné. Záleží, s čím si je lidské podvědomí spojí. Výběr barev je dán také věkem, pohlavím či kulturou. Ale je jasné, že barvy ovlivňují lidský organismus jako celek, a to po stránce duševní i fyzické. A enkaustický obraz přímo vybízí k pozitivnímu ovlivňování sebe sama i okolí.

 

Začínáme s enkaustikou

Do tajemství malby horkým voskem můžete proniknout dvojím způsobem. Jedním je navštívení kurzu enkaustiky a tím druhým způsobem je vlastní cesta. Postupné odkrývání této pradávné techniky na základě literatury, pozorování, vlastních pokusů a omylů. Každá z cest má své pro a proti. Žádná není špatná.

Výhod kurzu vedeného zkušeným lektorem je mnoho. Když se rozhodnete takový kurz navštívit, neprohloupíte. Setkáte se s lidmi s podobnými zájmy, vyměníte si zkušenosti a bez nutnosti pořizování si speciálních pomůcek jako jsou enkaustická žehlička a pero se naučíte základům enkaustiky.

Pokud vás enkaustika osloví, můžete si na většině kurzů zakoupit nejen voskové bloky, ale i speciální papíry, enkaustickou žehličku či enkaustické pero. Někomu skupinové kurzy nevyhovují a tak se rozhodne pronikat do tajů této techniky vlastním způsobem, ten může být složitější, ale může poskytovat více radosti z vlastních úspěchů. Každému co jeho jest.

Ať už navštívíte kurz nebo se učíte sami, vždy si budete postupně vytvářet své vlastní zcela osobité postupy. A pokud jimi dosáhnete to, co chcete je to báječné. Nenechte se svazovat návody a postupy, zkoušejte a tvořte. Neobávejte se objevovat nové cesty. Jen tak budete se sebou i svou prací spokojení.

TIP:

K malování se vám budou hodit nejen enkaustické nástroje a papíry, ale především enkaustické vosky.

 

Luci