ENKAUSTICKÝ OBRAZ | PANÍ BŘÍZA

 
Novinka Efekt lupa
  • 1 z 3
 

Malováno enkaustickými vosky Colored Fantasy

  • Technika: enkaustika, šelak, malba žehličkou a enkaustickým perem

  • Rozměr: 470x920mm, lamino deska

  • Autorský obraz: Lucie Štolfová

 

  • *Doprava pouze Českou poštou či osobní odběr
Dostupnost Máme SKLADEM
Můžeme doručit do
26.5.2022
5 600 Kč    
Kategorie Obrazy a ostatní tvorba na prodej
 

Více o motivu

Bříza je výjimečný strom, neboť je stromem lidí narozených o letním slunovratu (21.6.)

Lidé zrození pod vládou břízy mají dobrou a příjemnou povahu. Jsou velmi citově a duchovně založení a nejsou nijak vázáni na hmotné statky. Jsou skromní, druhým lidem nepůsobí potíže, nezneužijí vaši důvěry a laskavosti.


Mají rádi útulný domov, knihy a dobrou hudbu. Co bytostně potřebují k životu, je spřízněná duše. Přes svou zdánlivou křehkost jsou to lidé houževnatí a na svůj životní úděl si nestěžují.


Jsou přirozeně inteligentní a mají velkou fantazii. Často se uplatní ve sféře umění či literatury, ale vzhledem k vrozené skromnosti a neprůbojnosti se málokdy ocitnou na výsluní. Mívají sklon k moralizování a často jsou puritánští.

Bříza je typickým jarním stromem a pro Kelty je jedním ze sedmi posvátných stromů. Dub, habr, vrba, líska, jabloň, olše a bříza, tu považovali Keltové za vtělení bohyně Brighid. 

Březové dřevo, je tvrdé, ale dobře se zpracovává. Je ideálním palivem do domácích krbů. Pokud chcete rozdělat oheň z mokrého dříví, pak jedině bříza bude hořet i mokrá. Čaj z mladého březového listí rozpouští ledvinové kameny a o blahodárných účincích odvaru z břízy na vlasy a pleť se ví už několik tisíc let. Severské národy používají březové metly v saunách k prokrvení pokožky.


Pod májkou z břízy se líbali zamilovaní o Beltainu (noc z 30.4. na 1.5) a věneček z březových větviček darovaný dívce znamenal vyznání lásky. V lidové magii se používala kůra bělostné břízy k přivolání lásky. Za novoluní se napsalo na kůru konkrétní přání, kůra se pak spálila a popel vhodil do řeky.


Podle Keltů je bříza symbolem mateřské lásky. Proto vyřezávali kolébky pro děti výhradně z březového dřeva.