ŠELAK LEMON | 330 ml

 
Novinka Efekt lupa
 

Hotová šelaková politura pro enkaustickou malbu - PET lahev 330 ml.

Dostupnost Máme SKLADEM
Můžeme doručit do
26.5.2022
Běžná cena 199 Kč
Ušetříte 27 Kč (–14 %)
172 Kč    
Značka Colored Fantasy
Kategorie Enkaustika
 

Video - ukázka použití šelaku (ve videu varianta ŠELAK LEMON)

O PRODUKTU

Jak je vidno ve videu šelak, se ředí v poměru 1 díl šelaku ke dvěma dílům lihu. Na ColoredFantasy vám nabízíme hotovou šelakovou polituru, která je vyzrálá 1 měsíc. V případě, že bude politura příliš hustá, je potřeba naředit ji dále lihem (96 – 99%). Pro tyto účely je vhodnější odlít si potřebné množství politury do jiné nádobky. 

Plastovou nádobku uchovávejte v temnu. Nádobu s šelakovou politurou vždy perfektně uzavřete a zamezte přístupu vzduchu.

 

CO JE ŠELAK?

 

Šelak je přírodní živice, kterou produkuje červec lakový (Kerria lacca). Dováží se z Thajska, Indie, Číny a dalších zemí. A jen v Indii je sesbíráno cca 18 000 tun této látky ročně. Surový šelak se speciálně čistí a zpracovává, aby se mohl prodávat ve formě lehkých, zcela čistých šupinek.

 

K  ČEMU A JAK SE POUŽÍVÁ?

 

Šelak, zejména šelaková politura je využívána už od 18. století. Šelak optimálně vzdoruje kyselému prostředí, působením světla se dále vytvrzuje, je biologicky odbouratelný, fyziologicky nezávadný a bez zápachu. Využíval a využívá se v nábytkářství, restaurátorství, v hudebním průmyslu, a to nejen pro výrobu hudebních nástrojů. V letech 1950 – 1968 se z šelaku vyráběly gramofonové desky. V současné době je šelak hojně využíván v potravinářství, jako leštící látka s označením E904. A v neposlední řadě si šelaková politura našla uplatnění i v enkaustice, kdy pomocí ní lze vytvářet velmi zajímavé efekty v malbě.

Šupinky šelaku je nutné nejprve rozpustit v technickém lihu. Aby politura měla žádoucí vlastnosti, je potřeba použít k rozpuštění líh nejméně 96%. Lakařský líh je dokonce 99%, ale je o poznání dražší než technický. Pro enkaustickou malbu si vystačíte s technickým (96%) lihem. Při ředění i dalších pracích s šelakovou politurou se vyvarujte zanesení vody do roztoku. I minimální množství vody polituru zcela znehodnotí a vytvoří v ní bílé nevzhledné sraženiny.

Šelak obsahuje vosk a podíl vosku ve hmotě udává barvu šelaku. Čím je světlejší tím je vosku v šelaku více. Pro některé účely se vosk ze šelaku speciálními procedurami odděluje, avšak šelak je pak o výrazně křehčí, stejně tak politura z něj.

Pravý indický šelak je distribuován pod značkou ABTN. Šelak lemon, který má vyšší obsah vosku má zlatožlutou barvu a je o pružnější než tmavý, sytý, rubínový šelak, který má obsah vosku nižší.

 

K šelaku se vám může dále hodit:
 
Hmotnost 0.4 kg
Objem 330 ml

VIDEO - POUŽITÍ ŠELAKU


Colored Fantasy je česká značka hluboce probarvených enkaustických vosků.